Uživatelské nástroje

Nástroje pro tento web

AFRIKA AMERIKA ANTARKTIDA ASIE AUSTRÁLIE+OCEÁNIE EVROPA

Prosíme Vás, podpořte projekt Dětské hřiště v Balchaši (Kazachstán): http://cesty.in/hřiště






Postranní lišta


Cestovatelské stránky









Sleva
10 %
při rezervaci JAKÉHOKOLI ubytování přes tento odkaz na:
logo booking






































cesta_vlakem_do_beloruska_za_par_korun

Hlavní stránka Bělorusko http://www.cesty.in/Belorusko

Cesta vlakem do Běloruska za pár korun

Diskusní fórum o Bělorusku

František Vančura - 30. 08. 2005 - původní článek na belorusko.cz (již nefunkční)

V jednom z předchozích článků jsem se věnoval možnostem, jak tam cestovat. V případě, že se vzdáte pohodlí a rychlosti spojené s danými návrhy a nejste omezeni časem, můžete se do Běloruska vydat stopem nebo lépe za několik stokorun vlakem.

Aktualizováno 19. 5. 2010

Z Terespolu jede do Brestu pouze jeden jediný osobní vlak za den a to R122, odjezd z Terespolu 11:23, příjezd do Brestu ve 12:44 (jezdí denně). Dále jsme aktualizovali přehled vlakových spojení z Brestu na Minsk.

Návrh autostopu se týká spíše cesty přes Polsko. V Bělorusku samotném neplacenému autostopu, jako je u nás, příliš nefandí. Za kratší trasy možná nic nečekají, ale pokud se chcete svézt desítky kilometrů a někdo vám zastaví, zeptejte se předem - obvyklá výše příspěvku za spolujízdu by měla být ve výši ceny jízdného autobusem nebo vlakem. Z vlastní zkušenosti jsem tak cestoval celkem rychle 30 km do Žodina, ale tam jsem na výpadovce čekal skoro 40 minut, než mě vzal další řidič až do Minska za uvedený příspěvek. Děvčata to mají snažší, ale samotným jim to nedoporučuji.

Já sám doporučuji cestu vlakem. Z Bohumína vyjedete rychlíkem EC 102 v 17:26 a do Varšavy přijedete ve 21:46 a v 6:47 odjet vlakem TLK81201 do Terespolu, příjezd 9:14. Jízda Vás přijde na 113 zlotých (cca 770 Kč), lístek včas zakupte u průvodčího. Nevýhodou je delší jízda, pokud se rovnou nerozhodnete pro lůžkový vlak R 409 Vltava (pochopitelně patřičně dražší, cca 2 300 Kč), viz článek Jak se dostanete do Běloruska.

U PKP si v jízdním řádu prověřte aktuální vlakové spojení a ceny (bez záruky). Po celou dobu cesty z Varšavy do Terespolu se můžete dívat na rovinatou krajinu východního Polska plnou polí, kousek za Varšavou také vilami na předměstí. V Terespolu si potom zakoupíte lístek do Brestu. Z Terespolu jede do Brestu pouze jeden jediný osobní vlak za den a to R122, odjezd z Terespolu 11:23, příjezd do Brestu ve 12:44 (jezdí denně).

Běloruská pasová kontrola se při tomto způsobu cesty uskuteční už ve vlaku, celní v sále na nádraží. Když po odbavení vyjdete ze dveří, ocitnete se v hale. Vlevo je podchod, vpravo je non-stop směnárna a obchůdky a po východu z budovy přístup k vlakům na Moskvu, vpředu je úzký průchod, který končí vidlicí - vlevo jsou vnitrostátní pokladny, vpravo potom pokladny Belarusbanku, bankomat a dočasně (situace v srpnu 2005) mezinárodní pokladny.

Pokud pokračujete dál na Minsk, budete na to potřebovat běloruské rubly. Na cestu se vybavte dolary, protože je berou všude a s nejmenší marží. Nesměňujte mimo směnárny - je to trestné a navíc to nemusí být bezpečné. Na nádraží jsou nejméně 3 směnárny (v hale, u pokladen Belarusbanku a třetí v čekárně), kurzy jsou zhruba stejné, v té nejbližší si vyměňte dolary za potřebnou částku rublů. Tisíc běloruských rublů odpovídá 11,60 Kč, kurz BYR uveřejňují Hospodářské noviny, více o penězích se dozvíte v článku Běloruská měna a bankovky. Orientační cena lístku z Brestu do Minsku je 15-25 tis. podle vlaku a typu vagonu, pokud budete chtít povlečení (není to povinné), připlácí se za něj průvodčímu 3-4 tis. rublů. Např. jízdenka „plackartnyj“ rychlíkem č. 132 z Brestu do Minsku stojí 15 tisíc, tj. 180 Kč. Při koupi mezinárodního lístku, např. do Moskvy, musíte předložit pas, ale ceny jsou pro domácí i cizince stejné. Směnárny a přepážky mohou mít časté půlhodinové přestávky. Vybrat rubly lze také v jednom ze dvou bankomatů (u pokladen Belarusbanku nebo v čekárně). Vyzkoušel jsem již třikrát, bez problémů či nemilého překvapení.

Lístek si koupíte ve vnitrostátních pokladnách, v daném sále je také vlakový jízdní řád s odjezdy nejbližších vlaků. Potřebujete znát číslo vlaku a typ vagonu, ve kterém chcete jet. Máte na výběr „plackártnyj“ - otevřené kupé - viz. foto nebo „kupéjnyj“ (naše klasické kupé, dražší cca o 60% než plackartnyj). Na jízdence bude napsáno číslo vagonu a místo MECTO - při nástupu si ji průvodčí vezme a před příjezdem do cílové stanice vrátí. Můžete se stát, že levnější plackártnyj není a je jen kupejnyj. Také se může stát, že na jízdence bude jen číslo vagonu a místo vám určí průvodčí při nástupu do vagonu („mjésto naznáčit pravadník“). Vnistrostátní, příp. bělorusko-ruské rychlíky jsou znatelně levnější než mezistátní přijíždějící z Polska a pokračující na Moskvu. Dražší jsou i vnitrostátní „firmennyje“.

Jestliže neumíte rusky, začněte s češtinou, příp. angličtinou, angličtinu zkuste u mládeže. Pomůže vám, pokud si budete umět přečíst aspoň nápisy v azbuce. Z vlastní zkušenosti mohu potvrdit, že Bělorusové rádi pomohou a poradí.

Zpáteční cesta tímto způsobem je méně pohodlná, protože musíte koupit jízdenku, zaplatit clo (zeptejte se lidí okolo kde, nebuďte překvapení, pokud clo bude vyšší než cena jízdenky, možná se už neplatí) a hlavně vystát frontu před uzavřenou místností pro celní odbavení, fronta se vytváří již hodinu před odjezdem vlaku a 20 minut před jeho odjezdem se končí s kontrolou, proto je třeba se cpát pro jistotu dopředu. Pokud pojedete z Brestu mezinárodním lůžkovým vlakem, musíte projít stejnou odbavovací halou, ale bez té fronty. Všem lístek stojí o dost víc.

Číslo vlaku Trasa Odjezd z Brestu Příjezd Minsk Jede
104 firmennyj Varšava-Minsk 4:10 8:04 denně
132 skóryj Brest-Moskva 4:30 8:37 denně
106 firmennyj Brest-Minsk „Bug“ 6:20 10:37 denně
14 firmennyj Berlín-Moskva 7:20 10:46 denně mimo neděli
114 skóryj Brest-Novosibirsk 11:10 15:48 jen v sobotu
214 skóryj Brest-Sverdlovsk 11:10 15:48 Od 1. června do 9. listopadu jen ve čtvrtek.
112 firmennyj Brest-Minsk „Beresťje“ 11:55 16:40 denně
304 passažirskyj Brest-Čeljabinsk 13:55 19:28 Od 1. ledna do 30. července jen v pátek, od 1. srpna do 31.12. jen v sobotu.
50 skóryj Brest-St. Petěrburg 14:05 18:28 denně
22 skóryj Praha-Moskva „Vltava“ 17:07 21:02 denně
28 skóryj Brest-Moskva 17:40 22:03 denně
12 firmennyj Varšava-Moskva 19:50 23:45 denně
68 skóryj Brest-Volgograd 20:45 00:53 Středa, pátek.
396 passažirskyj Brest-Moskva 21:44 03:16 denně
10 skóryj Varšava-Moskva „Polonez“ 22:30 01:58 denně

Na ukrajinském webu www.poezda.net si můžete ověřit aktuální spoje na daný den, podívejte se na ukázku spojů ze stanice Brest Centralnyj do Minsk-Passažirskij ze dne 30.8.2005. Na webu Běloruských železnic je pěkný, nový, interaktivní jízdní řád rychlíků a osobních vlaků, kliknutím myši vyberte výchozí a cílovou stanici. Načtení apletu chvilku trvá.

Po zakoupení lístku se můžete jít podívat na „maskovskoju storonu vokzala“, ze které odjíždí vlaky ve směru na Minsk a Moskvu. Jeden ze vchodů na nástupišti by měl být do čekárny - zde si můžete v klidu sednout. Je tu také bankomat, placené WC (veřejná WC jsou tzv. turecké), směnárna, obchůdky a telefony. Pokud si potřebujete zavolat, složíte u okénka peníze na hovor, řeknete kam a kolik minut) a volejte podle návodu v článku Telefonujeme do Běloruska, po Bělorusku a z Běloruska. Cestování po Bělorusku věnujeme samostatný článek. Pro náročnější je tu samozřejmě R 209 Vltava. Jízda Vltavou a další možnosti dopravy jsou stručně popsány v článku Jak se dostanete do Běloruska.

cesta_vlakem_do_beloruska_za_par_korun.txt · Poslední úprava: 28. 08. 2015 19:02 (upraveno mimo DokuWiki)